Plan ma 430kB !!

Jelenia Góra - Karpacz, Borowice

Ja nie polecam Wam ruchliwej drogi przez Miłków, sam jeżdżę do Karpacza przez Sosnówkę, bo ruch jest dużo mniejszy. Z dworca PKP jedziemy w kierunku centrum miasta. Na pierwszym skrzyżowaniu prosto, a na drugim ( 50 metrów dalej ) w lewo. Dojeżdżamy po kilkuset metrach do następnego skrzyżowania z sygnalizacją, na którym prosto. Teraz trzeba wypatrywać po prawej stronie (ale to dopiero po minięciu słynnego sądu) drogowskazu na Sosnówkę. Jak go znajdziemy, to zgodnie z nim w lewo w jednokierunkową ulicę( uwaga na ograniczenie do 40 km/h - ul.Słowackiego). Chwilę potem droga robi się czteropasmowa ( ul.Mickiewicza ), ale tylko na moment, my jedziemy cały czas prosto przez mostek. Droga zaczyna się nieco wznosić, po lewej stronie mijamy osiedle( na którym mieszkam ), i w końcu jesteśmy za tablicą koniec Jeleniej Góry. Droga prowadzi nas do miejscowości Staniszów. Przez wieś jedziemy pnąc się pod górkę. Po wyjeździe ze wsi droga skręca w prawo i czeka nas bardzo przyjemny zjazd do Sosnówki. Jesteśmy znowu na tej samej wysokości, co w Jeleniej Górze. Przejeżdżamy prosto przez ruchliwą drogę Podgórzyn-Miłków i od tej pory zaczyna się właściwy podjazd do Karpacza ( do pokonania ponad 400 m różnicy wzniesień ). Mijamy dwa skrzyżowania, na obydwu prosto ( na drugim za drogowskazem Borowice, Karpacz ). Droga nieznacznie pnie się w górę, ale po kilkuset metrach pierwszy język teściowej i kąt podjazdu znacznie wzrasta. Nie załamujemy się i naciskany dalej. Najgorszy odcinek czeka Was od sklepu spożywczego po prawej stronie do pensjonatu Krasnoludki-jak tam nie staniecie, to już nic Was nie zatrzyma. Dojeżdżamy w końcu do pętli autobusowej i skrzyżowania, na którym w lewo ( prosto do Borowic - 1km ).W pewnym momencie wjeżdżamy na polankę, gdzie przy drodze jest miejsce na odpoczynek-kawałek dachu, ławki, stół i piękny widok na ściany Kotła Wielkiego Stawu. Do celu już niedaleko. Po około 1,5 km od polanki,podziwiając kolejne widoki jesteśmy już w Karpaczu Górnym (na zdjęciu tabliczka "Karpacz wita").


Jelenia Góra - Podgórzyn,Przesieka

Do momentu, aż zjedziemy ze Staniszowa do Sosnówki, jedziemy tak samo, jak powyżej. Na skrzyżowaniu z drogą Podgórzyn - Miłków skręcamy w prawo i najpierw lekko pod górkę, potem w miarę płasko, po lewej stronie mamy zbiornik wodny Sosnówka. Za chwilę droga skręca w lewo i zjeżdżamy na dół. Gdy miniemy tamę zjeżdżamy z drogi głównej w prawo - w węższą drogę, która zaprowadzi nas do Podgórzyna - 1km. Przy wjeździe do wsi, z prawej strony dochodzi droga z Cieplic. My jedziemy prosto do Podgórzyna Górnego, oczywiście pod górkę. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie w prawo przez most drugi wariant drogi do Borowic. Prosto droga prowadzi do Przesieki, cały czas pod górę serpentynami.Ten podjazd wymaga nieco lepszej kondycji. Po drodze mijamy zjazd w lewo do Wodospadu Podgórnej. Droga kończy się przy pętli autobusu linii nr 4. Dalej prowadzi dziurawym, wąskim asfaltem niebieski szlak na Przełęcz Karkonoską. To już jest jednak naprawdę wyższa szkoła, bo stromizna jest duża, podjazd długi i tylko prawdziwym góralom polecam ten odcinek. Widoki i szaleńczy zjazd rekompensują trud wjechania na górę.


Jelenia Góra - Jagniątków,Michałowice

Do drogowskazu na Sosnówkę tak samo, jak do Karpacza. Przy nim jedziemy prosto. Po 150 metrach na światłach w lewo (skrzyżowanie z ul.Wolności, po prawej stronie fontanna) i od tej pory cały czas prosto, aż do Cieplic wspomnianą ulcą Wolności. Po tym długim, prostym odcinku, na skrzyżowaniu z sygnalizacją przy tak zwanych "warsztatach" (po prawej stronie dom handlowy Poloniatex, a na wprost widok na Śnieżne Kotły) skręcamy w prawo przez most na rzece Kamienna. Za chwilę droga skręca trochę w lewo ( po prawej stronie PKP Cieplice ) i potem prosto (ulicą Sobieszowską) wzdłuż linii kolejowej do Szklarskiej Poręby. Po tym prostym odcinku droga skręca w lewo (ul.Rataja - po prawej stronie ośrodek egzaminacyjny dla kierowców), a za 200m na skrzyżowaniu jedziemy w prawo , dalej prosto do dzielnicy Sobieszów. Jedziemy przez tą dzielnicę cały czas prosto i w końcu dojeżdżamy do skrzyżowania, przy którym po prawej stronie jest kościół - jedziemy tu prosto zgodnie z drogowskazem "Jagniątków" (uwaga: pojazdy wyjeżdżające z prawej strony mają pierwszeństwo). Teraz jest już tylko jedna droga, którą pniemy się pod górę przez dłuższy okres czasu. Trzeba przejechać cały Jagniątków. Za tablicą koniec Jeleniej Góry, po kilkuset metrach skręcamy w prawo w leśną szeroką drogę (droga asfaltowa w tym momencie zaczyna skręcać w prawo i prowadzi do Michałowic). To jest punkt wypadowy na okoliczne trasy.


Jelenia Góra - Szklarska Poręba

Tradycyjną drodę do Szklarskiej, ruchliwą Trasę Czeską można bez trudu znaleźć jadąc za drogowskazami. Nie polecam tej drogi, bo nie jest ona zbyt bezpieczna dla rowerzystów. Proponuję wariant przez Jagniątków. Trzeba więc w całości przejechać powyższą trasędo Jagniątkowa
Od zjazdu w las jedziemy prosto, po 200 metrach dochodzi z prawej strony trasa Przesieka - Jagniątków. Droga, choć leśna jest szeroka i wygodna. Dojeżdżamy do węzła szlaków turystycznych, gdzie skręcamy w lewo zgodnie ze strzałką "Szklarska Poręba Drogą Pod Reglami 1,5 h". Dojazd zajmie nie więcej niż 20 minut. Od tego miejsca droga lekko się wznosi i skręca w prawo. Po chwili skrzyżowanie, na którym prosto i tak już do pierwszego zabudowania w Szklarskiej Porębie (po prawej stronie),skręcamy w prawo i zjeżdżamy na dół, po czym krótka, ale stroma chopka. Do centrum doprowadzą nas znaki z rysunkiem roweru i strzałką. Punktem wypadowym w Góry Izerskie i Karkonosze będzie dworzec PKS.


Jelenia Góra - Zachełmie

Do momentu skrzyżowania ze światłami w Cieplicach jedziemy trasą do Jagniątkowa. Na tym skrzyżowaniu trzeba pojechać prosto. Na skrzyżowaniu koło Parku Norweskiego skręcamy w lewo w kierunku na Karpacz. Za miastem mijamy Stawy Podgórzyńskie i na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy prosto ( w lewo zjazd do Podgórzyna - wariant 2 ).Niedługo potem zobaczymy drogowskaz w kirunku na Zachełmie i skręcamy więc w lewo. Droga pnie się od tej pory do góry. Najlepiej dojechać do pętli autobusowej w Zachełmiu ( trzeba przejechać przez calą wieś ).